TOBB ETÜ 2017-2018 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI MEZUNİYETİ ve 2018-2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI AÇILIŞ TÖRENİ COŞKUYLA KUTLANDI 19/11/2018

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Mezuniyet ile 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Töreni, TOBB ETÜ Mütevelli Heyet Başkanı ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile TOBB ETÜ Rektörü Prof. Dr. Güven Sak’ın ev sahipliğinde TOBB ETÜ Spor Salonu'nda yapıldı.​
Törende konuşan TOBB ETÜ Mütevelli Heyet Başkanı ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, attıkları tohumun tuttuğunu belirterek, Biyomedikal Mühendisliği Bölümü’nden Dr. Ersin Emre Ören’in, Amerika’da iki üniversiteyle birlikte yaptığı çalışmanın Nature Nanotechnology Dergisi’nde yayınlandığını, TOBB ETÜ’nün dünyaya teknoloji ihraç eden bir üniversite haline geldiğini söyledi.

En çok övündüğü projesinin TOBB ETÜ olduğunu anımsatan Hisarcıklıoğlu, “Böyle bir eğitim yuvasını, Türkiye’ye kazandırmış olmaktır. Zira eğitime yatırım, ülkeye yapılan en büyük hizmettir. Çok beğendim bir Uzakdoğu atasözü var: ‘Eğer 1 yıl sonrasını düşünüyorsan buğday ek, 10 yıl sonrasını düşünüyorsan ağaç dik, 100 yıl sonrasını düşünüyorsan insanını eğit’. İşte biz TOBB ETÜ’de bunu hedefledik. Fikri, vicdanı ve irfanı hür gençler yetişsin istedik. Ezberleyen değil, araştıran, teknoloji üreten, icat çıkaran, yeni bir nesli ülkemize kazandırmayı amaçladık” dedi.

Mezunlara seslenen Hisarcıklıoğlu, “Sizi bugünlere getiren sihirli kelime, hedeftir. Hedefsiz insan, gövdeden kopan yaprak gibidir. Yönünü talih belirler. Bugün hepiniz, ilk hedeflerinize ulaştınız. Önünüzde daha nicesi var. Hepinizin anlınızdan öpüyorum. Sizlerle gurur duyuyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum. Aileleriniz büyük fedakarlıklar yaptı. Sizi bugünlere getirdi. Yemediler, yedirdiler. Bir dediğinizi, iki etmediler” şeklinde konuştu.

TOBB ETÜ olarak büyük bir aile olduklarına dikkat çeken Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Çok şükür, bugün dünyanın en iyi, genç üniversiteleri arasına girmiş durumdayız. Times Higher Education’ın verilerine göre, dünyada 2000 yılından sonra kurulan Milenyum Üniversitelerinin arasına Türkiye’den girmeyi başaran tek üniversiteyiz. Her gün TOBB ETÜ’lü öğrencilerimizin, mezunlarımızın, Hocalarımızın başarılarıyla göğsüm kabarıyor. Hem ulusal, hem uluslararası arenada, bizi en iyi şekilde temsil ediyorlar. Madalyalarımız, lisansüstü sınavlardaki başarımız, Apple, Google gibi dünya lideri firmalarda çalışan, dünyanın en iyi üniversitelerinde doktora derecesi alan mezunlarımız, dünyanın en prestijli akademik platformlarında bizi temsil eden akademisyenlerimiz. İşte daha geçtiğimiz günlerde, Biyomedikal Mühendisliği Bölümü’müzden Dr. Ersin Emre Ören’in, Amerika’da iki üniversiteyle birlikte yaptığı çalışma, Nature Nanotechnology Dergisi’nde yayınlandı. Hocamın, ekibiyle birlikte icat ettiği, nano ölçekli biyo-dedektör, insan DNA’sından elektrik akımı geçirerek, kanseri daha erken tespit edebilmenin önünü açacak. Gördüğünüz gibi attığımız tohum tuttu. TOBB ETÜ, dünyaya teknoloji ihraç eden bir üniversite haline geldi”.

Hisarcıklıoğlu, başarının anahtarının, durağan olanı kabul etmemek, değişime açık olmak olduğunu vurgulayarak, mezuniyet sonrası girişimci ruhu asla kaybetmemelerini istedi.
 
Girişimci ruhun, eski köye yeni adet getirmek olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, “TOBB ETÜ mezunları olarak, sizi diğerlerinden ayıran en temel özellik budur. Bunun sayesinde, bugüne kadar, 454 mezunumuz 644 şirket kurdu ya da ortağı oldu. İşte TOBB ETÜ, bu yüzden yenilikçi ve girişimci bir üniversite. Sizler bugün, ülkemizde artık model eğitim sistemi olarak konuşulan, ‘ortak eğitim’in mezunlarısınız. Üniversite eğitiminiz boyunca, hem sınıfta hem sahada oldunuz. Hem teoriyi, hem pratiği öğrendiniz. İş dünyasını, daha da önemlisi kendinizi tanıdınız. Şu anda yaklaşık 3.000 firma bu sisteme dahil. Bu firmalar, bu arkadaşlarımın hepsini tanıyor, biliyor. Bizim mezunlarımız, 1 yıllık iş tecrübesiyle iş hayatına başlıyor. Rakiplerinin bir adım önünde oluyor” dedi.
 
Bu yeni eğitim sisteminin meyvelerini almaya başladıklarını kaydeden Hisarcıklıoğlu, “Bizim mezunlarımızın yüzde 46’sı ilk 1 ay içinde iş buluyor. Tekrar ediyorum, nerdeyse her 2 mezunumuzdan biri, hemen ilk ay içinde iş buluyor! Mezunlarımızın yüzde 85’i de, 1 yıl içinde iş buluyor. Bu bir rekordur! İşte TOBB ETÜ’lü gençleri, istihdam şampiyonu yapan, okurken çalışmalarıdır. Ortak eğitim programı öğrencilerimize dünyanın da kapılarını açıyor. Sadece Türkiye’de değil Amerika’da, Norveç’te, Ukrayna’da birçok firma, TOBB ETÜ’lü gençleri tercih ediyor. Mesela bu yıl bir öğrencimiz, ortak eğitimini ICC’de (International Criminal Court – Uluslararası Ceza Mahkemesinde) tamamlayacak. Bu sizlerin başarısıdır” şeklinde konuştu.
 
TOBB ETÜ’ye yeni katılan öğrencilere de seslenen Hisarcıklıoğlu, “Yoğun ve yorucu bir sürecin ardından YKS’de başarılı oldunuz ve TOBB ETÜ’lü oldunuz. Açık söylüyorum, TOBB ETÜ’deki eğitiminiz boyunca daha çok çalışacaksınız, daha çok yorulacaksınız. Arkadaşlarınız tatildeyken, siz sınavlara gireceksiniz. Bugün mezun olan büyükleriniz gibi, tüm bunların mükafatını, zamanı gelince siz de alacaksınız. O gün geldiğinde diyeceksiniz ki iyi ki zamanında TOBB ETÜ’yü tercih etmişim. TOBB ETÜ ailesine hoş geldiniz” dedi.

Hisarcıklıoğlu, TOBB ETÜ olarak bu yıl yeni ve hayırlı bir işe daha başladıklarını, eğitimde fırsat eşitliği sağlamak için maddi desteğe ihtiyacı olan başarılı öğrencileri, TOBB ETÜ’lü yapmak için elimizi taşın altına koyduklarını ve bu amaçla TOBB ETÜ İş Dünyası Burs Programını hayata geçirdiklerini söyledi.

Bernard Shaw’ın ‘Kendi dilini bilmeyenler başka dili öğrenemez’ sözünü hatırlatan Hisarcıklıoğlu, “Bu salondaki kardeşlerim Türkçe eğitim alırken, TOEFL belgelerini de çoktan aldılar. Ama bunun peşini bırakmayın. Yeni bir dil demek, yeni bir dünya daha demek. Sizler diksiyon, girişimcilik, liderlik dersleri de aldınız. Zira bu devirde, kendi hikâyesini anlatamayan başarılı olamaz. İş hayatında görüyorum. İşe yeni girenler, kendini ifade edemiyor. Liderlik yapamıyor, başarısız oluyorlar. İşte bu salondaki kardeşlerim, iş dünyasının beklentilerine göre bütün bu eğitimleri aldılar. Mezunlarımız, üniversitemizin değerini, asıl şimdi anlayacaklar” dedi.
 
Tavsiyelerde de bulunan Hisarcıklıoğlu, “En başta dürüst olun. İşin hilesi dürüstlüktür. İnisiyatif almaktan asla kaçmayın. Hayal kurun, hedef koyun ve çok çalışın! Başarısız olmaktan, hata yapmaktan korkmayın! Çalışma arkadaşlarıma söylediğim bir şey var: İş olan yerde hata olur! Bu zamanda beşeriyet çok hızlı akıyor. Duran geriye düşüyor. Başarının yolu sürekli öğrenmekten geçiyor. Bu devirde ben oldum dersen yanılırsın” şeklinde konuştu.
 
Hisarcıklıoğlu, mezunların TOBB ETÜ ile bağlarını koparmamasını isteyerek şöyle devam etti: “Sizlere kapımız her zaman açık. Unutmayın, sizler artık, 1,5 milyonluk Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ailesinin bir parçasısınız. Türkiye’de, gittiğiniz her şehirde, çalacak bir kapınız var. Bunu avantaja çevirmek sizlerin elinde. Bizi, üniversitenizi her zaman yakından takip edin. Mezunlar Derneğine üye olun ve faaliyetlerine katılın. TOBB ETÜ ruhunu hayat boyu yaşatın. Zira artık devir, know-how devri değil, know-who devri. ‘Ben’ demeden, kimseyi ötekileştirmeden, ülkemiz ve milletimiz için çok çalışın. Mustafa Kemal Atatürk der ki; “Büyük başarılar, değerli anaların yetiştirdikleri, başarılı gençlerin yardımıyla meydana gelir”. İşte onlar sizlersiniz. Sizlere güveniyoruz, inanıyoruz”. 

TOBB ETÜ Rektörü Prof. Dr. Güven Sak da iş dünyasının ihtiyaçlarını ve küresel rekabet koşullarını dikkate alarak lider, girişimci ve yenilikçi öğrenciler yetiştirdiklerini söyledi. 

Törene katılan eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek dereceye giren öğrencilere plaket verdi. Tören sonunda öğrenciler keplerini fırlatarak mezuniyetlerini kutladı.